صفحه اصلیتحلیل حساسیت

تحلیل حساسیت

sensitivity-analysis

 


بررسي توجيه پذيري مالی طرح ها معمولا به جهت عدم ثبات اقتصادی کشور و وجود نوسانات در درآمدها و هزینه ها در يك حالت عدم اطمينان انجام مي گيرد و هيچگونه اعتمادي به شرايط آتي پیش بینی شده برای طرح نمي باشد. هرگونه کاهشی در قیمت فروش پیش بینی شده برای طرح ممکن است آینده سرمایه گذاری را با خطر متوجه نموده و شاخص های مالی آنرا منفی نماید و همچنین کاهش در نرخ هزینه های بهره برداری نیز ممکن است شاخص های مالی طرحی را که توجیه پذیر نمی باشد، تا حد مطلوبی مثبت نماید. براین اساس نمی توان صرفا به مبانی و مفروضات اولیه ای که از آنها در محاسبه شاخص های مالی طرح استفاده می گردد تکیه نمود و بایستی جهت بررسی ریسک سرمایه گذاری موردنظر، میزان حساسیت شاخص های مالی آن نسبت به هریک از آیتم های هزینه و درآمد و مبانی فرض شده برای طرح بررسی گردد.

در انجام تجزیه و تحلیل های مالی، تحليل حساسيت يكی از روش های مالی بسیار مهم براي بررسي میزان ريسك سرمايه گذاري و بررسی شاخص های مالی آن در شرایط عدم اطمینان مي باشد. در تحلیل حساسیت پس از آنکه شاخص های مالی براساس مبانی و مفروضات اولیه طرح بدست آمد، نمودار تغییرات نرخ بازده داخلی طرح براساس تغییرات هریک از مبانی و مفروضات بصورت جداگانه ترسیم می گردد. بعنوان مثال قیمت فروش محصول در یک بازه تغییر یافته و نرخ بازده داخلی در هریک از قیمت ها محاسبه می گردد و سپس نمودار آن در قیمت های مختلف ترسیم می گردد. هرچه این نمودار دارای شیب تندتری باشد، نشان دهنده آن است که نرخ بازده داخلی طرح وابستگی زیادی به آیتم قیمت فروش محصول دارد و دراین صورت اگر پیش بینی قیمت فروش محصول طرح به درستی انجام نگیرد، نمی توان به شاخص مالی محاسبه شده اطمینان نمود و آنرا مبنای انجام تجزیه و تحلیل مالی قرار داد.

در نرم افزار كامفار پس از آنكه نرخ بازده داخلي باتوجه به اطلاعات ورودي كاربر محاسبه مي گردد، پارامترهاي مهم تأثير گذار در محاسبه اين نرخ در جهت هاي مثبت و منفي تغيير داده مي شوند تا تأثير آنها بر نرخ بازده داخلي تحليل گردد. نرخ بازده داخلي بطور عمده متأثر از درآمد فروش، داراییهای ثابت و هزينه هاي عملیاتی مي باشد. براين اساس همانگونه كه در نمودار زیر نيز مشاهده مي گردد اين سه پارامتر به اندازه 20+  درصد نسبت به حالت پايه تغيير داده شده اند و در حين تغيير در هر پارامتر ساير پارامترها ثابت مانده است. در هر تغيير يك نرخ بازده داخلي براي طرح محاسبه و ارائه شده است كه نتيجه آن جدول و نمودار تحليل حساسيت نرخ بازده داخلي مي باشد.

 

جهت مشاهده نمودار  حساسیت IRR در زمانی که حالت کامفار نمایش نتایج می باشد آیکون نمودار گره حساسیت IRR  را که در مسیر نتایج تجاری/جریانات نقدی تنزیل شده/ حساسیت IRR می باشد کلیک نمایید.

 

 

 

 

 

 

 


 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

اشتراک گذاری

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
بازگشت به بالا